Pivo
Tento lahodný zlatavý mok má v České republice své prvenství. Podle průzkumů na jednoho obyvatele České republiky připadá spotřeba piva za rok na 160 litrů. Díky tomuto číslu patří náš stát mezi přední konzumenty piva.
Hlavní surovinou k výrobě piva patří chmel. Velké zastoupení má také voda, díky které je pivo vlastně zavodňovacím nápojem. Kromě těchto dvou základních surovin obsahuje pivo ještě dalších 2 000 látek, které mu dodávají výborné nahořklé chuti.
Piva se vyrábí v pivovarech. Jen na našem území se jich nachází nespočet. Mezi nejznámější české producenty se řadí Gambrinus, Radegast či Staropramen. Ze zahraničních značek pak můžeme zmínit Heineken, Sol, Amstel nebo Guinness.
Piva můžeme rozdělit podle obsahu alkoholu. Jedná se o nealkoholická piva, které obsahují maximálně 0,5 % alkoholu. Většinou však neobsahují žádný alkohol. K nejznámějším nealkoholickým pivům patří Birell. 8 °pivo má kolem 2% alkoholu. Klasická piva pak obsahují 3-4 % alkoholu nebo 4-5 % alkoholu. Piva dále dělíme na výčepní (do 10°), ležáky (11-12,5°) a piva speciální (nad 12,5°). Dále můžeme rozlišovat piva světlá, polotmavá, tmavá a řezaná.
V současné době se na trhu objevuje celá řada nových piv. Velice oblíbená jsou ochucená piva. Jejich obliba stoupá zejména v horských letních dnech. Tato piva obsahují jen malé množství alkoholu, příjemně osvěží a dodají vám energii. Piva se nejčastěji ochucují citrónem, pomerančem, limetkou nebo bezinkou. Pivo je možné zakoupit ve skleněných lahvích, plechovkách či plastových lahvích.
Pivo v sobě obsahuje celou řadu minerálních látek, draslíku, sodíku, vápníku či hořčíku. Velmi významný je zde také vitamín B, který povzbuzuje metabolické procesy a má příznivý dopad na nervový systém. Pivo je tedy důležité pro lidský organismus, neboť snižuje riziko infarktu a snižuje vysoký krevní tlak.